Do kogo udajesz się, gdy masz problem ze stopami. Dermatolog  czy chirurg nie są jedynymi specjalistami, którzy zajmują się schorzeniami kończyn dolnych. W Polsce powstaje coraz więcej gabinetów podologicznych, do których możesz wybrać się w przypadku pojawienia się grzybicy paznokci, wrastających paznokci, bolesnych odcisków czy haluksa.

Gdy trzeba zadbać o stopy, suchą i popękana skórę stóp

Jeszcze do niedawna w Polsce zawód podologa nie był zbyt popularny. Obecnie możemy zauważyć rosnącą liczbę gabinetów, w których pracują osoby zajmujące się problemami podologicznymi. Należy wyraźnie zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem, posiada jednak wiedzę niezbędną do tego, aby zajmować się rozpoznawaniem oraz rozwiązywaniem problemów obejmujących stopy. Do 2015 roku było to zajęcie zakwalifikowane w dziale kosmetologii, od kilku lat znajduje się natomiast w gronie zawodów paramedycznych.

Czym zajmuje się podolog?

Osoba wykonująca ten zawód rozpoznaje zmiany chorobowe w obrębie stóp – odnajduje przyczyny, a następnie dopasowuje odpowiednią terapię. Przeprowadza także niechirurgiczne zabiegi, które mają na celu przywrócenie stopom prawidłowego funkcjonowania. Zajmuje się zmianami grzybiczymi, wirusowymi oraz bakteryjnymi w obrębie kończyn dolnych. Oto lista najczęściej diagnozowanych schorzeń:

Warto pamiętać jednak o tym, że niektóre z objawów mogą sugerować również inne choroby. Podolog nawiązuje współpracę z lekarzami różnych specjalizacji i nierzadko tworzy z nimi zespoły interdyscyplinarne odopiadając na problemy:

  • wrastających paznokci
  • grzybicy paznokci i skóry stóp,
  • odcisków i modzeli
  • stopy cukrzycowej
  • pękającej skóry stóp i rozpadliny na piętach,
  • brodawek,
  • haluksów.

W gabinecie podologa można ponadto poddać się zabiegowi pielęgnacji stóp. W skład świadczonych usług wchodzi skracanie paznokci, usuwanie zrogowaciałego naskórka czy pozbywanie się nagniotków.

Podolog nie działa sam – gdy zachodzi taka potrzeba, konsultuje się z dodatkowo dermatologiem, diabetologiem, flebologiem lub chirurgiem. Z jego usług korzystają głównie sportowcy, który na co dzień zmagają się z bólem stóp spowodowanym m.in. noszeniem zbyt ciasnego i wąskiego obuwia, odciskami oraz niewielkimi urazami. Gabinet odwiedzają także osoby zmagające się z chorobami grzybiczymi lub bólem stóp wynikającym z nieprawidłowo przyciętych, wrastających w skórę paznokci.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0