Ta bolesna przypadłość dotyka wiele osób. Przyczyny bywają złożone, najczęściej jednak dotyka ona osób, które w sposób nieprawidłowy skracają paznokcie u stóp. Niewyleczony wrastający paznokieć może doprowadzić do rozwoju ropni lub stanów zapalnych, dlatego nie należy go ignorować. Problemami tego typu zajmuje się określona grupa specjalistów.
Wrastający paznokieć – kiedy mamy z nim do czynienia?
O wrastaniu paznokcia mówimy wówczas, gdy boczna część płytki zaczyna wrastać w tkankę miękką – najczęściej ma to miejsce przy dużym palcu u stopy. Początkowo nie są odczuwalne żadne objawy, ale z czasem, zwłaszcza podczas chodzenia, pojawia się wyraźnie wyczuwalny ból, który może promieniować od dużego palca w stronę stopy. Zakładanie ciasnych butów czy skarpetek jeszcze bardziej potęguje dyskomfort. Tak pozostawiona płytka, która z każdym dniem coraz głębiej wbija się w skórę, może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych lub rozwoju stanów zapalnych. Z tego względu nie należy bagatelizować problemu, tylko skorzystać z pomocy lekarskiej.
Jakie są przyczyny wrastania paznokci w wały paznokciowe?
Do najczęstszych przyczyn przypadłości zalicza się nieprawidłowe przycinanie płytki. Pozostawienie ostrych krawędzi lub zaokrąglonych boków doprowadza z czasem do tego, że paznokieć wzrasta w nieprawidłową stronę i zaczyna coraz głębiej wbijać się w tkankę miękką. Do przyczyn dołączyć należy także noszenie zbyt ciasnego lub zbyt luźnego obuwia. Do wrastania paznokcia można doprowadzić wskutek nieprawidłowej pielęgnacji – na przykład przy obcinaniu płytki ostrymi nożyczkami. Bywa również tak, że schorzenie wywołuje specyficzna budowa palców lub wrodzona predyspozycja do wrastania płytki w skórę.
Do kogo udać się o pomoc?
Z problemem wrastającego paznokcia można sobie poradzić, udając się do specjalisty. Problemami w obrębie stóp zajmują się podolodzy. Proponowanym sposobem korekcji jest zwykle zastosowanie specjalnej klamry, która zmienia kierunek wzrostu płytki lub wykonania rekonstrukcji z akrylu. W poważniejszych przypadkach metody podologiczne łączy się z zabiegami chirurgii plastycznej tkanek miękkich.