Bagatelizowana może doprowadzać do nawrotów, a nawet rozprzestrzeniać się wśród domowników. Grzybica stóp to wstydliwy problem, o którym nikt nie mówi głośno, choć może dotyczyć nawet 20% Polaków. Pękający, łuszczący się i swędzący naskórek z czasem może doprowadzić do poważniejszych zmian. Dowiedz się, jak nie tylko zwalczyć, ale także zapobiegać schorzeniu.
Wstydliwe grzybica stóp – skąd się bierze?
Noszenie ciasnego, nieoddychającego obuwia, które sprzyja poceniu się stóp, to najczęstsza przyczyna tego nawracającego schorzenia. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów – dermatofitów. Mogą atakować nie tylko przestrzeń między palcami, ale także podeszwę czy okolice śródstopia. Skóra staje się w tych miejscach zaczerwieniona i swędząca, z czasem zaczyna pękać i tworzyć bolesne pęcherzyki. Nieleczone schorzenie z powodzeniem przenosi się na paznokcie, powodując twardnienie i żółknięcie płytki.
Nie każdy, kto zmaga się z grzybicą stóp, zdaje sobie sprawę z tego, że jest nawracająca oraz zaraźliwa. Noszenie przepoconych skarpetek i ciasnego, nieprzepuszczającego powietrza obuwia sprzyja roznoszeniu choroby w najbliższym otoczeniu, na przykład pod prysznicem czy na basenie. W grupie osób szczególnie narażonych na działanie dermatofitów narażeni są sportowcy (ze względu na częste pocenie się i noszenie ciasnego obuwia) oraz seniorzy (z powodu osłabienia organizmu wynikającego z innych chorób).
Jak zwalczyć wstydliwe schorzenie?
W przypadku zakażenia, które obejmuje tylko niewielką część skóry, można oprzeć się na działaniu miejscowym. W tym celu należy sięgnąć po produkty przeciwgrzybiczne oparte na naturalnych olejkach eterycznych. Jeśli choroba rozprzestrzeniła się na większym obszarze i objęła również paznokcie, konieczne będzie działanie rozszerzone o moczenie stóp i pranie skarpetek w solach przeciwgrzybiczych oraz o suplementy doustne o właściwościach przeciwgrzybiczych.
Czy można zapobiec grzybicy stóp?
Wystarczy odpowiednio dbać o higienę, zmienić obuwie na takie, które przepuszcza powietrze, a także nosić bawełniane skarpetki wzbogacone o jony srebra. Można również stosować specjalne kremy lub maści dbając w ten sposób o profilaktykę. O zdrową skórę warto dbać także poza domem: w sklepie obuwniczym należy dokonywać przymiarek na jednorazowej skarpetce, a na basenie, w saunie czy szatni zakładać klapki.