Przejdź do treści

BLOG

Choroby paznokci

Płytka paznokcia narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Właściwa pielęgnacja pozwala uzyskać zadowalający efekt i uchronić ją przed uszkodzeniem. Znacznie trudniej dbać o nią pod kątem typowych dla tego obszaru chorób. Istnieje wiele przyczyn, z powodu których płytka z gładkiej i bladoróżowej zmienia się w zgrubiałą, nierówną i przebarwioną. W niektórych przypadkach nie wystarczą zabiegi pielęgnacyjne – konieczne okazuje się zastosowanie konkretnych metod podologicznych.

Na jakie choroby narażone są paznokcie?

W przypadku, gdy okolice płytki zaczynają boleć, a wygląd zarówno skóry palców, jak i płytki zaczyna wzbudzać niepokój – z całą pewnością paznokcie zaatakowała choroba.

Do najczęściej występujących schorzeń należy grzybica. Płytka zostaje wówczas zaatakowana przez chorobotwórcze grzyby, które mogą się rozprzestrzeniać. Pierwszym objawem jest żółknięcie, a następnie rogowacenie płytki.

Łuszczyca to kolejna typowa dla tego obszaru choroba, która towarzyszy łuszczycy skórnej. Pierwsze objawy obejmują pojawienie się charakterystycznych wyżłobień, a następnie rogowacenie i odwarstwianie się płytki, pod którą zauważalne są jasnożółte przebarwienia.

Zanokcica, inne dość powszechne schorzenie atakujące płytkę i palec, doprowadza do pojawienia się ostrego stanu zapalnego. Zmiany widoczne są wokół paznokcia – skóra staje się napięta, tkliwa i zaczerwieniona. Nierzadko w tym miejscu pojawia się pęcherz wypełniony ropą. Z czasem stan zapalny atakuje płytkę, doprowadzając do jej zniekształcenia. Za chorobę odpowiedzialne są najczęściej bakterie gronkowca lub paciorkowca.

Leczenie paznokci

Pojawienie się już pierwszych niepokojących objawów charakterystycznych dla któregokolwiek schorzenia powinno skłonić do wizyty u podologa lub dermatologa, który zastosuje odpowiednie metody terapii. Ignorowanie pojawiających się symptomów może z czasem doprowadzić do poważniejszych dolegliwości i powikłań. Istotna jest także codzienna pielęgnacja: płytka powinna być regularnie skracana, przycinana i nawilżana. Dostarczanie do organizmu niezbędnych witamin i minerałów również pozwoli na zachowanie płytki w dobrej kondycji.