To właśnie dłonie są najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ich skóra jest cienka i delikatna, a paznokcie podatne na uszkodzenia. Poświęcanie czasu na ich pielęgnację bez poznania przyczyny takiego stanu rzeczy mija się z celem. Chcąc właściwie pielęgnować dłonie należy wiedzieć, co może zaszkodzić ich kondycji oraz jak wyeliminować czynniki, które im zagrażają.

Delikatne paznokcie – co im szkodzi?

Paznokcie każdego dnia narażone są na pojawienie się drobnych uszkodzeń. Wystarczy zbyt długie trzymanie dłoni w wodzie, chłodne powietrze lub użycie detergentów, aby zauważyć niepokojące zmiany. Wiele osób zmaga się również z nadmiernym rozdwajaniem się płytki. Zbyt częste poddawanie się zabiegom kosmetycznym szkodzi dłoniom w podobny sposób. Wszystko to sprawia, że płytka może stać się słaba i przebarwiona. Jeśli do tego okazuje się miękka, jest też bardziej narażona na łamanie się i rozwarstwianie. Wystarczą jeszcze nieestetycznie wyglądające skórki, aby dłonie wyglądały niezdrowo.

Jak dbać o paznokcie – właściwa pielęgnacja

Działanie wszystkich czynników mających negatywny wpływ na stan płytki można skutecznie wyeliminować. Wystarczy ograniczać korzystanie z silnych detergentów lub podczas mycia naczyń zadbać o to, aby nałożyć na dłonie gumowe rękawiczki. Na półce z kosmetykami powinno znaleźć się również miejsce na zmywacz bez dodatku acetonu, który może uszkadzać płytkę.

Jeśli paznokcie są delikatne, warto zrezygnować z kolejnego nakładania lakieru na rzecz odżywki witaminowej lub produktów kolagenowych do regeneracji. Regularne stosowanie pozwoli odbudować płytkę i nieco ją wzmocnić. Ważne, aby preparat tego typu zawierał w składzie witaminy, olejki odżywcze czy kolagen, które działają odżywczo i regenerująco. Nie zaszkodzi również stosowanie nawilżających kremów czy maści do rąk, które dostarczą paznokciom dodatkową porcję odżywienia.

Właściwa pielęgnacja dłoni opiera się także na zbilansowanej diecie. Słabe i łamliwe płytki bywają przyczyną braku odpowiednich witamin i minerałów. Niedobór żelaza, krzemu i cynku bardzo szybko doprowadza do zmian, podobnie jak dieta uboga w witaminy z grupy B.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0